24 října, 2018

Historie

Kaplička s poutním domem byla vystavěna v letech 1933-1936 páterem Jindřichem Valouchem, rodákem z nedalekých Olšan. Páter Valouch kapli plánoval a chtěl stavět již dříve, nakonec však velkým impulzem pro něj byla vděčnost za zdárné postavení kaple a sirotčince v Olšanech. Zde se se stavbou započalo na sv. Martina a proto z vděčnosti k tomuto světci byla kaple Na Horách zasvěcena právě jemu.

Poutní dům vedle kaple užívali řádové sestry a poutníci. Během totality sloužil dům jako rekreační objekt podniku Metra Šumperk a potom i jako rekreační zařízení pro pracovníky sociálního ústavu v Olšanech.

Po návratu majetku do rukou sester premonstrátek se o areál starala farnost Ruda nad Moravou a později až do září 2018 Charita Zábřeh společně s farníky z Olšan. Chata tak slouží již více než 20 let pro pobyty mládeže, skautů, rekreaci zaměstnanců Charity Zábřeh apod.

Celý areál funguje dlouhodobě jako tábořiště nejen pro skautské a tábornické oddíly, ale také pro Jesenickou lesní školu (vzdělávací instituce Junáka pro skauty z celé ČR). Chata slouží jako celoroční provozní a ubytovací zázemí celého areálu.

Zajímavé odkazy k historii tohoto místa :

– rozhovor s panem Zdeňkem Švédou rodákem z Olšanských hor  (Český rozhlas Olomouc – 2016)

– opis listiny v báni kaple  (kopie z kroniky)

V květnu 2018 byl areál chaty a kapličky sv. Martina majitelem – Českomoravskou provincií Kongregací sester premonstrátek nabídnut k prodeji. V říjnu 2018 areál na Olšanských horách kupuje Junák – skautské středisko Skalička – Zábřeh z.s.